Duyuru

Collapse
No announcement yet.

DIY - Tiguan ön park sensörü

Collapse
X
  • Filtrele
  • Zaman
  • Göster
Hepsini Sil
new posts

• DIY - Tiguan ön park sensörü

Evet arkadaşlar nedendir bilinmez, 2016 Yeni kasaya geçene kadar, Volkswagen Tiguan model araçlarında ön park sensörünü koymamayı tercih etti ve Türkiyedeki hemen hemen hiçbir Tiguan da ön park sensörü yok.

Bu sebepten dolayı araştırmalara ve denemelere başlamış bulunmaktayım. Bir çok yabancı sitede bu araçlar için ön park sensörü yüklemesi yapılmış fakat derli toplu bir kaynak bulamadım.

Şu anda parçalarım sipariş aşamasında, siparişlerim elime ulaşınca denemelere başlayacağım. Bu süreç içerisinde ön tampon nasıl sökülür, park sensörleri için nasıl işlemler yaptım bu konu altında paylaşacağım.

Umarım sonuca ulaşabilir ve önemli bir kaynak olabiliriz.

Benim aracım 2015 Lounge model ve ara bir model bu sebepten dolayı bazı MQB Parçaları bu araç da kullanılmış durumda, park sensörü de bu parçalardan birisi, Bu sebepten dolayı işlemlerimiz normal bir ön sensör yükseltmesinden biraz daha zor gibi görünüyor, çünkü derli toplu bir parça siparişi veremiyoruz.

Bu sebepten dolayı aracıma en yakın kombinasyona uygun olan MK7 Golf ön sensör yükseltme parçalarını sipariş verdim. Parçalar geldiklerinde uyumluluk ile ilgili denemelerimi yapacağım.
    2015 5N VOLKSWAGEN/TİGUAN 1.4 TSI 180 HP BLUEMOTİON DSG LOUNGE BEYAZ - by Ecufast

Montaj için Tiguan özel paket olmadığı için parçaları ayrı ayrı sitelerden alıyorum. Kablo tesisatını modülü ve sensörleri Ali expressden aldım. Aracın içerisine takılacak olan butonu da ebay.de sitesinden aldım. Şimdilik görselleri paylaşmıyorum çünkü elime ulaşmadılar ve denemeleri yapmadım. Bu yüzden sizlerin yanlış ürünlere yönlenmesini istemiyorum.
    2015 5N VOLKSWAGEN/TİGUAN 1.4 TSI 180 HP BLUEMOTİON DSG LOUNGE BEYAZ - by Ecufast

Yorum yap

Hafta sonu sanayiye gidip oto boyası satan bir yerde aracımın renk kodunda 1 kutu sprey araba boyası yaptırdım. 1 maskeleme bandı aldım. Tamponu 18 mm punch yada kademeli matkap ile delmeyi düşünüyorum. Delme işleminden sonra bu bölgeleri boya ile boyayacağım ve tamponda siyah bölge görünmesini engelleyeceğim. Aynı zamanda gelen pdc sensörleri de aracın rengine boyayacağım. Umarım düşündüğüm gibi bir sonuç ortaya çıkar.

Yorum yap

Parçalar geldi. Fakat ufak bir sorun var, benim araca uyumlu set olmadığı için ben golf parçaları sipariş vermiştim. Golf park modülü önde olduğu için kablolar kısa geldi. Benim arabanın park modülü arkada olduğu için şimdi arkaya kadar uzanması için tüm kablolara ek yapmam gerekiyor.

Yorum yap

Arkadaşlar çinden söylediğim parçaların elime ulaştığını yazmıştım. Ben golf7 parçalarını sipariş vermiştim. Park modülü 5qd 919 ile başlayan ürün, fakat bana gelen parça arızalı çıktı. parçaya vcds ile kodlama yapılamıyor, Bundan daha önemlisi bu parçanın 2015 Tiguanların beyni ile uyumlu olmadığını test ederek anladık. Yani bu ürünü sipariş verirseniz kesinlikle 2015 tiguan aracınız ile çalışmayacaktır.

Çıkma olarak aracıma uyumlu 1k8 919 472 B kodlu parçayı aldım. ve taktım şu anda sistemde eksiklikler olduğu için ön çalışmıyor fakat eksiklikler giderildikçe sistemin çalışacağını ümit ediyorum şu anda elimde bulunan modulü taktığımda ekranda çıkan görüntüyü sizlerle paylaşıyorum.
          1k8 919 472 B.jpgPDC ARAÇ GÖRÜNÜMÜ.jpgpdc kamera görünümü.jpg

Yorum yap

Eksiklerimizi bir bir tamamlıyoruz. Tuş takımımız almanyadan geldi.
            pla aracımız da olmayacağı için pla tuşunun yerine bi tane kör kapak koydum. (Aracımdan çıkan tuş takımından söktüm)

Yorum yap

Hazırlanıyor...
            X